W dniach 17-20 czerwca w Mediolanie odbyło się 21 spotkanie Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (ang. European Society of Hypertension, ESH). Jest to europejska organizacja medyczna zajmująca się problemami dotyczącymi nadciśnienia tętniczego, która organizuje doroczne spotkania osób zaangażowanych w prace związane z nadciśnieniem tętniczym z całego świata.
Misją ESH jest udostępnianie stałej i zorganizowanej platformy dla wymiany naukowej dotyczącej nadciśnienia tętniczego oraz promowanie, popieranie i organizacja działań związanych z nieustanną edukacją medyczną w zakresie nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia.
Każde spotkanie ESH daje możliwość uczestniczenia w sesjach obejmujących zarówno najnowsze badania kliniczne, prace eksperymentalne oraz omówienie nowych standardów leczenia. Ponadto niezwykle ważnym elementem spotkań są sesje szkoleniowe i tematyczne oraz prezentacje plakatowe, które przedstawiają aktualny stan wiedzy, perspektywy oraz kierunki badań dotyczących diagnostyki i leczenia nadciśnienia.
Na tegorocznym spotkaniu ESH pracownicy Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawili wyniki prowadzonych badań w ramach dwustronnej współpracy CARENORTH. Projekt CareNorth zakłada zbadanie zależności genetycznych z fenotypem dużej grupy osób z nadciśnieniem tętniczym i finansowany jest przez Polsko-Norweski Fundusz Badań Naukowych. Wyjazd oraz uczestnictwo w spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego było możliwe dzięki wsparciu Polsko-Norweskiego Funduszu Badań Naukowych.
Wyniki badań przedstawiane podczas sesji plakatowej:Przygotowała: Katarzyna Polonis