Piknik Na Zdrowie

StartWydarzeniaPiknik Na Zdrowie
p1.JPG
IMG_7655.JPG
p3.JPG
p2.JPG

Jak co roku w czerwcu, Gdański Uniwersytet Medyczny, zaprosił wszystkich chętnych mieszkańców Trójmiasta i gości, do wzięcia udziału w Pikniku na Zdrowie. Bezpłatne badania poziomu cukru i cholesterolu we krwi, nauka samobadania piersi, porady jak rzucić palenie, testy diagnostyczne, nauka zasad udzielania pierwszej pomocy, przeglądy stomatologiczne, konkursy rysunkowe dla dzieci, to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotował Gdański Uniwersytet Medyczny na Piknik na Zdrowie, który odbył się 11 czerwca 2011 w Zielonym Parku. Tradycyjnie również Zakład Nadciśnienia Tętniczego wystawił swoje stoisko pt „Nadciśnienie tętnicze powinno być leczone! Nie tylko lekami…”.

„ O nadciśnieniu mówimy jeżeli ciśnienie skurczowe wynosi 140 mmHg lub więcej, zaś rozkurczowe 90 mmHg. Nieleczone przez lata doprowadza do uszkodzenia serca i naczyń krwionośnych, udaru mózgu i niewydolności nerek.

CZY WIESZ, ŻE…

  • co trzeci dorosły Polak ma nadciśnienie, ale większość o tym nie wie
  • nadciśnienie nie ma charakterystycznych objawów – jedyną metodą jego rozpoznawania jest pomiar ciśnienia
  • ciśnienie tętnicze nie jest wartością stałą, dlatego pomiar należy przeprowadzać w spoczynku

JEŚLI MASZ NADCIŚNIENIE I PRZYJMUJESZ LEKI, PAMIĘTAJ O:

  • redukcji nadwagi
  • zmniejszeniu spożycia alkoholu i soli kuchennej
  • zwiększeniu aktywności fizycznej

prof. Krzysztof Narkiewicz,
dr Radosław Szczęch †,
Zakład Nadciśnienia Tętniczego”

(Piknik na Zdrowie. Bezpłatny dodatek. 11 czerwca 2011)

Na stoisku przygotowanym przez Zakład Nadciśnienia Tętniczego, proponowaliśmy zainteresowanym pomiar masy ciała, wyliczenie wskaźnika BMI (body mass index), pomiar zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej w ciele, a także pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Starliśmy się przekonywać, że w leczeniu nadciśnienia tętniczego bardzo ważna jest modyfikacja stylu życia polegająca na redukcji masy ciała, ograniczeniu spożycia soli i alkoholu, rzuceniu palenia. Zwracaliśmy szczególną uwagę na fakt, że takie postępowanie połączone z przestrzeganiem zaleceń lekarza, na pewno pomoże w skutecznej kontroli ciśnienia tętniczego.

Ponadto w tym roku dzięki wsparciu Polsko-Norweskiego Funduszu Badań Naukowych mieliśmy możliwość zaproponowania dalszej współpracy części gości odwiedzających nasze stanowisko. Osoby, u których podczas pomiaru ciśnienia w trakcie Pikniku, stwierdziliśmy podwyższone wartości ciśnienia krwi oraz tych, którzy już mieli zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, zaprosiliśmy do wzięcia udziału w programie badań CARENORTH. Po rozmowie z lekarzem i spełnieniu warunków włączenia do projektu, pacjenci przeszli szereg badań diagnostycznych m.in. całodobową rejestrację ciśnienia krwi, badanie echokardiograficzne czy badanie oceniające właściwości tętnic. Od zakwalifikowanych pacjentów pobrano również materiał biologiczny, który posłuży do wytypowania nowych biomarkerów ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych u chorych z nadciśnieniem tętniczym. Cel ten ma być osiągnięty przez ustalenie nowych genetycznych oraz białkowych markerów uszkodzenia mięśnia sercowego, nerek i ryzyka udaru mózgowego. Celem długoterminowym jest identyfikacja pacjentów z grup wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego i wdrożenie u nich zindywidualizowanej skutecznej terapii.

Do zobaczenia za rok!

Przygotowała: Katarzyna Polonis